Metody rehabilitacji w stanach pourazowych

Metody rehabilitacji w stanach pourazowych narządu ruchu.

Rehabilitacja w ortopedii to proces usprawniania prowadzony według określonych zasad po operacjach, w stanach ostrych, podostrych i przewlekłych (przeciążeniowych) narządu ruchu.

Obejmuje dysfunkcje całego narządu ruchu. Można podzielić ją na:
◾ rehabilitację zachowawczą
◾ rehabilitację przedzabiegową
◾ rehabilitację pozabiegową

Jest to proces, w którym pacjent objęty jest kompleksową opieką dostosowaną indywidualnie do jego potrzeb. Najważniejsze jest szybkie rozpoczęcie rehabilitacji, precyzyjna diagnostyka i zastosowanie nowoczesnej terapii z wykorzystaniem metod specjalnych. W takim postępowaniu prowadzi się kinezyterapię (leczenie ruchem), trening motoryczny, terapię manualną, trening propriocepcji, fizykoterapię oraz masaż.

Celem rehabilitacji jest powrót do pełnej sprawności fizycznej (w tym aktywności sportowej), społecznej i zawodowej. Jej zadaniem jest odbudowanie siły i masy mięśniowej, zniesienie bólu i ograniczeń ruchowych, zwiększenie elastyczności tkanek oraz resorpcja obrzęków.

 

Techniki, metody i formy rehabilitacji wykorzystywane przez naszych specjalistów:

PNF – Prorioceptive Neuromuscular Facilitation (ułatwianie nerwowo-mięśniowe) jest neurofizjologiczną koncepcją pracy mającą zastosowanie w szerokim spektrum problemów neurologicznych, ortopedycznych, pediatrycznych oraz wadach postawy. Opierając się o fizjologiczny rozwój motoryki człowieka w sposób bezpieczny operujemy w terapii oporem manualnym wykorzystując go w funkcjonalnym, trójwymiarowym wzorcu ruchowym. Działamy przeciwbólowo, stabilizująco, wzmacniająco oraz poprawiamy kontrolę motoryczną. Poprzez bodźcowanie trzech zmysłów (dotyk, słuch, wzrok) oraz pozytywne podejście w terapii stymulujemy pacjenta to aktywnego uczestnictwa w terapii, co często jest kluczem do osiągnięcia sukcesu terapeutycznego.

Terapia tkanek miękkich jest to zespół technik, które mają na celu likwidację istniejących zaburzeń w obrębie tkanek miękkich. Można je wykorzystać w przypadku hipertonusu mięśniowego, przykurczy pochodzenia mięśniowego i łącznotkankowego, zastoju żylnego, osłabieniu mięśni, ograniczeniu ruchu wynikającego z zaburzeń tkanek miękkich. Są to m.in.:
◾ techniki energizacji mięśni
◾ mięśniowo-powięziowe rozluźnianie
◾ techniki aktywnego rozluźniania
◾ terapia punktów spustowych

Terapia manualna jest uznanym sposobem leczenia opartym na pracy manualnej („złote ręce”) pomagającym w usuwaniu nieprawidłowości w działaniu stawów, więzadeł, tkanki mięśniowo-powięziowej oraz nerwów obwodowych. Bezbolesne techniki mobilizacji oraz stabilizacji poprzedzone dokładną diagnostyką prowadzą do odzyskania pełnej ruchomości tkanek i uzyskaniu kontroli nerwowo-mięśniowej zapewniającej optymalną pracę oraz zniesienie objawów bólowych. Wysoki standard pracy zapewnia wykształcenie terapeutów według standardów Międzynarodowej Federacji Ortopedycznych Terapeutów Manualnych (IFOMPT), dzięki temu mają Państwo pewność, że terapia jest bezpieczna i skuteczna.

McKenzie jest świetnie udokumentowaną naukowo metodą postępowania w dolegliwościach kręgosłupa oraz stawów kończyn. Rozbudowany protokół diagnostyczny pozwala zakwalifikować problem, określić przyczynę oraz poprowadzić terapię w taki sposób, aby leczenie można było kontynuować samodzielnie. Analiza objawów podczas specyficznego ruchu prowadzi do ich wycofania a terapię można bezpiecznie uzupełniać podczas codziennej aktywności, co pozwala na utrwalenie efektu. Działa świetnie również jako profilaktyka.

Metoda Mulligana jest to zespół technik działających bezpośrednio na stawy, a pośrednio na układ nerwowo-mięśniowy. Jest specjalistyczną, efektywną i bardzo bezpieczną metodą diagnostyki i terapii pacjenta. Daje duże możliwości po urazach, w dolegliwościach bólowych stawów obwodowych oraz odkręgosłupowych. Nowatorskie podejście tego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Atutem koncepcji Mulligana jest bezbolesność wykonywania terapii, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo dla pacjenta.

Medycyna ortopedyczna według Dr Cyriax’a jest kompletnym systemem terapeutycznym dającym dobre efekty lecznicze w schorzeniach ortopedycznych, stanach po urazach (operacjach, rekonstrukcjach, plastyce stawów i kręgosłupa) oraz terapii bólu. Rozbudowana diagnostyka oparta o szczegółowy wywiad oraz uporządkowane badanie funkcjonalne pozwala precyzyjnie określić wzorzec kliniczny problemu i dobrać odpowiednie środki. W terapii wg Cyriax’a leczymy za pomocą masażu poprzecznego, mobilizacji, trakcji oraz jeśli jest taka konieczność infiltracji (specyficzny rodzaj iniekcji wykonywanej przez lekarza). Masaż poprzeczny doskonale kierunkuje gojenie tkanek miękkich a techniki mobilizacyjne zapewniają zniesienie bólu i prawidłową ruchomość.

Kinezjotaping – jest to metoda terapeutyczna opracowana przez Japończyka dr Kenzo Kase. Polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Plaster przepuszcza powietrze, jest wodoodporny i nie ogranicza ruchów. Jego grubość i ciężar zbliżone są do parametrów skóry. Można je stosować przez kilka dni. Plastry oddziałując na ciało w sposób stały i aktywując proces samoleczenia, umożliwia osiągnięcie optymalnych rezultatów terapeutycznych. Kinezjotaping m.in. zmniejsza dolegliwości bólowe, pobudza uszkodzone mięśnie, likwiduje obrzęki chłonne i wysięki, koryguje wady postawy, redukuje stany zapalne, ochrania stawy, zwiększa lub ogranicza zakres ruchu, a także poprzez tworzenie przestrzeni podskórnej, poprawia krążenie i drenaż limfatyczny. Odpowiednie nałożenie taśmy wspomaga pracę mięśni oraz zapobiega nadmiernemu napinaniu.

 

Opracowali: mgr fizjoterapii Mariusz Czachor, mgr fizjoterapii Karolina Korzeniowska, mgr fizjoterapii Magda Linda-Motyka

Facebook